تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق

 

 

تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق

تجهیزات اندازه گیری و ابزار دقیق یکی از زیر شاخه های مهندسی برق و کنترل می باشد. که با استفاده از علم کنترل و الکترونیک و مکانیک تجهیزات با مکانیزم خاصی به صورت آنالوگ و دیجیتال طراحی و ساخته می شوند . با استفاده از این تجهیزات می توان هرگونه سنجش و اندازه گیری در طیف های وسیع برق ، الکترونیک ، مکانیک و ... را انجام داد. 

 

تجهیزات ابزار دقیق و اندازه گیری قابل حمل

تجهیزات ابزار دقیق و اندازه گیری قابل حمل

تجهیزات اندازه گیری قابل حمل و پرتابل همیشه در صنایع برق و الکترونیک و مهندسی پزشکی پر کاربرد بوده است. این تجهیزات معمولا ابزار الاتی هستند که مهندس معمولا باید همراه داشته باشد تا در مواقع مورد نیاز در دسترس بوده و از آن ها استفاده کند. از مهم ترین ابزار اندازه گیری قابل حمل می توان به مولتی متر ها، متر لیزری، ترمومتر، ضخامت سنج، ترمو ویژن ها، کولیس، فشارسنج، دورسنج و ... اشاره نمود.

تجهیزات ابزار دقیق و اندازه گیری قابل نصب

تجهیزات ابزار دقیق و اندازه گیری قابل نصب

تجهیزات اندازه گیری قابل نصب بر خلاف ابزار های پرتابل، نیازی به حمل کردن ندارند و باید در محلی نصب شوند تا به صورت تمام وقت عمل اندازه گیری و سنجش را انجام دهند. این دستگاه ها شامل کنترلر ها، ترانسمیتر ها و سنسور ها می شود. هر کدام از این دسته ها شامل ابزار هایی می باشند که در ادامه به صورت مختصر معرفی خواهند شد:

کنترلر ابزار دقیق

کنترلر ابزار دقیق

کنترلر ها نقش مغز را در ابزار های اندازه گیری ایفا می نماید. اعمال محاسبات و مقایسه مقادیر اندازه گیری شده توسط کنترلر ها انجام می شود. معمولا کنترلر ها دارای یک سنسور هستند که پارامتر مورد اندازه گیری را به سیستم داده و از طریق ترانسمیتر مقدار ورودی به ولتاژ یا جریان تبدیل شده و کترلر آن را طی فرایند های تعریف شده توسط کاربر با مقادیر تعریف شده مقایسه می نماید. در صورت لزوم ممکن است الارم به صدا دراید یا کنترلر دستگاه را متوقف کند.

ترانسمیتر ابزار دقیق

انواع ترانسمیتر ابزار دقیق

همان طور که گفته شد ترانسمیتر وظیفه تبدیل ورودی به خروجی قابل خواندن برای کنترلر بر عهده دارد. این خروجی به صورت ولتاژ یا جریان خواهد بود و عموما در بازه 4 تا 20 میلی آمپر و 0 تا 10 ولت می باشد. ترانسمیتر ها با توجه به اسمی که دارند وظیفه اندازه گیری و ارسال داده ها به کنترلر را بر عهده دارند. باتوجه به کاربرد ترانسمیتر ها انواع میختلفی را شامل می شوند. از جمله ترانسمیتر فشار، دما، سطح، رطوبت، فلو، وزن، سرعت و ...انواع سنسور ابزار دقیق

انواع سنسور ابزار دقیق

سنسور یا حسگر عضو مهم و جدا نشدنی تجهیزات اندازه گیری است. برای اندازه گیری کمیت های مورد نیاز باید وسیله ای وجود داشته باشید که بتواند آن کمیت را بشناسد. این وسیله همان سنسور است. با توجه به نیاز انسان و گستردگی مقادیر اندازه گیری، سنسور ها نیز انواع مختلف و گسترده ای دارند. سنسور دما، فشار، رطوبت، وزن، سطح و ... که هر کدام با توجه به محدوده و دقت و حساسیت مورد نیاز کاربر، گروه ها و دسته های مختلفی دارند.

 

 
  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا
  • محبوب ترین
مرتب سازی براساس
ثبت سفارش
تعداد
عنوان